Festiwal literatury austriackiej Austria-Polska 5:5

Trzydniowy festiwal literacki „Austria:Polska 5:5” odbył się w Warszawie, Sopocie i Praniu na Mazurach w dniach 18-20 września 2008 z udziałem pisarzy austriackich skupionych wokół kwartalnika „Lichtungen” z Graz. Do Polski przyjechali Nicole Scheiber współredaktor czasopisma, pisarka Birgit Pölzl, prozaik Georg Petz, poeci Helwig Brunner (redaktor naczelny ”Lichnungen”) i Marcus Poettler. Spotkania były częścią szerszego projektu polsko-austriackiej wymiany w dziedzinie literatury, która została w tym roku zainicjowana przez „Topos” i „Lichtungen”. Tak, najnowszy numer sopockiego czasopisma (Topos 2008/4) został niemal w całości poświęcony literaturze austriackiej, łącznie prezentuje twórczość ośmiu autorów, a w przyszłym roku w Austrii odbędzie się festiwal literatury polskiej, ukaże sie także „polski” numer „Lichtungen”. W kontekście takiej wymiany warto przypomnieć, że patronem „Toposu” od samego początku istnienia pisma był najwybitniejszy przedstawiciel literatury austriackiej, mianowicie Rainer Maria Rilke. Także „Lichtungen” przywiązuje dużą wagę do programów międzynarodowych, a wśród nich warto wymieć festiwal „Poezja Europy”, który odbył się w 2004 roku w Graz. Powstała wtedy dwujęzyczna edycja wierszy poetów z 38. krajów. Poniżej fotorelacja z spotkania w Sopocie.

Plakat festiwalu

Krzysztof Kuczkowski, redaktor naczelny Toposu, prezentuje najnowszy numer czasopisma poświęcony współczesnej literaturze austriackiej

Nicole Schreiber, współredaktorka Lichtungen, przedstawiła działalność czasopisma z Graz

Helwig Brunner i Birgit Pölzl

Birgit Pölzl, autorka znakomitej prozy pt. Możliwość

Tadeusz Dąbrowski czyta polskie przekłady austriackich wierszy

Georg Petz i Marcus Poettler

Austria:Polska 5:5

Redakcja Toposu – Tadeusz Dąbrowski i Krzysztof Kuczkowski

One comment on “Festiwal literatury austriackiej Austria-Polska 5:5

 1. Witam!

  Pragnę zaprosić Państwa na Forum Poetyckie –>> http://www.articity.fora.pl

  Szukamy ludzi interesujących się poezją.
  Na Forum publikujemy swoje wiersze, a potem staramy zmierzyć się z krytyką. Byłoby nam miło gdyby ktoś z Państwa zainteresował się naszą działalnością, dołączył do nas, być może nawet odkrył w naszym gronie jakiś szczególny talent.

  Przepraszam że zamieściłem tą informację w niewłaściwym miejscu (jako komentarz) niestety mam problemy z pocztą i ie wiedziałem jak inaczej z Państwem się skontaktować.

  Pozdrawiam Serdecznie

  Paweł Artomiuk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s