Joshua Weiner, Postać człowieka połykanego przez rybę

Joshua Weiner (ur. 1963 r. w Bostonie) jest amerykańskim poetą oraz profesorem anglistyki na Uniwersytecie w Maryland. Przebywając na rocznym stypendium Amy Lowell Traveling Poetry Scholarship w Berlinie, na zaproszenie trójmiejskich poetów Wojciecha Borosa i Pawła Baranowskiego zawitał do Gdyni, gdzie 9 lipca 2013 w kawiarni „Strych” odbył się jego wieczór autorski. Poeta przeczytał wiersze ze swojego najnowszego tomiki „Postać człowieka połykanego przez rybę” („The Figure of a Man Being Swallowed by a Fish”, Phoenix Poets, The University of Chicago Press, 2013) oraz pozostałych dwóch książek poetyckich, które na język polski przełożyli Tadeusz Dąbrowski i Tomasz Wiśniewski. Wiersz tytułowy o człowieku, którego połyka ryba, nawiązuje do rzeźby eksponowanej w Muzeum Sztuki w Baltimore. Weiner pisze przeważnie obszerne poematy, charakteryzujące się dynamicznym rytmem i częstą zmianą obrazów poetyckich. Osadzone one są w amerykańskim krajobrazie. Stosuje często powtórzenia, co dodaje jego poezji muzyczności. Jego wiersze można sklasyfikować jako lirykę filozoficzną. Autor podejmuje odwieczne pytania ludzkiej egzystencji. Ukazuje dramat człowieka wrzuconego w chaotyczny i wrogi świat.

Zdaniem krytyków, twórczość Weinera jest zjawiskiem unikatowym. On sam przyznaje, że nie należy do żadnej szkoły poetyckiej. Opowiadając na pytania publiczności przedstawił kulisy życia literackiego w USA, gdzie osoby piszące mają doskonałe warunki do własnego rozwoju, a także podkreślił wpływ Czesława Miłosza na amerykańskich intelektualistów. Wybór poezji Wienera w przekładzie na język polski ukaże się niebawem w Gdyńskim Kwartalniku Artystycznym „Bliza”.

Warto dodać, że Joshua Weiner jest redaktorem działu poezji w magazynie „Tikkun”. Ukazanie się nowego tomu wierszy „The Figure…” zbiegło się to z przyznaniem mu stypendium Fundacji Guggenheima, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień artystycznych na świecie. Mieszka wraz z żoną, pisarką Sarą Blake, oraz dwoma synami w Waszyngtonie.

Polecam stronę internetową Joshuy Weinera: www.joshuaweiner.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.