Tadeusz Dąbrowski na Ukrainie

Foto ze strony http://pinchukartcentre.orgW związku z ukazaniem się obszernego wyboru wierszy Tadeusza Dąbrowskiego po ukraińsku pt. „Чорний квадрат” („Czarny kwadrat”) poeta wziął udział w cyklu spotkań autorskich w Kijowie, Czerniowcach i we Lwowie (5–12.09.13). Pierwsze z nich odbyło się w prestiżowej galerii sztuki PinchukArtCentre, pozostałe zaś w ramach Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Meridian Czernowitz” oraz jubileuszowej XX edycji Lwowskiego Forum Książki, którego Polska była honorowym gościem.

Spotkania, prowadzone przez tłumaczy Dąbrowskiego – Wasyla Łozińskiego, Ostapa Śliwińskiego, Marianny Kijanowskiej oraz Ostapa Konia przyciągnęły duże grono ukraińskich czytelników. Pytania publiczności dotyczyły m. in. związków poezji i malarstwa, gdyż tom zawiera również reprodukcje obrazów znanej ukraińskiej malarki Łesi Chomenko z serii „Tęczowe perspektywy”, będących przewrotną grą z tradycją awangardy, głównie z suprematyzmem Kazimierza Malewicza. Słuchaczy interesowały także problemy związane z przekładem poezji oraz recepcja twórczości Dąbrowskiego w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. „Czarny kwadrat” został opatrzony posłowiem Łozińskiego, który zauważa: „Z jednej strony poezja Dąbrowskiego zachwyciła mnie zawartym w niej ładunkiem prowokacji, a z drugiej tym, że poeta stawia pytania nurtujące człowieka od wieków w sposób odkrywczy i nowoczesny, biorąc pod uwagę zmiany kulturowe i obyczajowe. Ten najpełniejszy w porównaniu z przekładami, jakie ukazały się w Stanach Zjednoczonych czy w Niemczech, zagraniczny wybór wierszy Tadeusza Dąbrowskiego świadczy o wzroście zainteresowania polską poezją na Ukrainie”.

222

Duża część tekstów z tego tomu miała swój pierwodruk w czasopismach: „ШО”, „ПроStory”, „Радар” oraz „Критика”. Książka ukazała się w wydawnictwie „Mridian Czernowitz” przy wsparciu Instytutu Książki oraz Instytutu Kulury Polskiej w Kijowie.

Pierwsza połowa września była okresem niezwykle ważnym dla promocji polskiej kultury na Ukrainie. Na festiwalu „Meridian Czernowitz” wystąpili m.in. Ryszard Krynicki oraz Andrzej Sosnowski. Polska zaproponowała na lwowskich Targach Książki program obfitujący w wydarzenia kulturalne. Odbył się wykład Zygmunta Baumana, spotkania autorskie poetów Ryszarda Krynickiego, Tomasza Różyckiego, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, pisarek Sylwii Chutnik i Joanny Bator, a także prezentacje naszych nowości wydawniczych, koncerty, wystawy, projekcje filmowe, panele dyskusyjne.

Eugeniusz Sobol

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.