Reportaż o Krasnojarsku

Gdy wszedłem do jednej z księgarni, zwróciłem uwagę na półkę z reportażami o Syberii, na której naliczyłem aż dziesięć książek. I to nie tylko polskich autorów, ale także zagranicznych: z Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii. Zrozumiałem, że wśród Polaków istnieje duże zapotrzebowanie na wiedzę o tym regionie Rosji. Wśród tych tytułów wybrałem „Krasnojarsk Zero” Bartosza Jastrzębskiego i Jędrzeja Morawieckiego. W 2012 roku ta książka została uhonorowana nagrodą im. Beaty Pawlak, polskiej pisarki i dziennikarki, która 12 października 2002 roku zginęła w zamachu terrorystycznym na wyspie Bali, i jest przyznawana publikacjom na temat innych kultur, religii i cywilizacji.

Morawiecki jest znany przede wszystkim jako autor książki „Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie”, w której opisał fascynację, a potem swoje rozczarowanie sektą wissarionowców, zamieszkujących kilka wiosek w pobliżu Abakanu. „Krasnojarsk Zero” stanowi kontynuację religijno-socjologicznych zainteresowań tego autora, badającego fenomen odrodzenia religijnego w Rosji. Morawiecki i Jastrzębski wychodzą z założenia, że bogoiskatieltwo jest zasadniczą cechą charakteru narodowego Rosjan. Wynika ono z samej natury krajobrazu tego kraju, pustego i przytłaczającego swym ogromem, wywołującego metafizyczny lęk. W sposób oryginalny, interpretując koncepcje z zakresu semiotyki przestrzeni Nikołaja Bierdiajewa i Jurija Afanasjewa, autorzy dochodzą do wniosku, że jedyną ucieczką przed zniewalającym bezkresem tej przestrzeni jest właśnie ruch, wyrażający się w intelektualnym nomadyzmie i religijnej włóczędze.

Tekst w wersji rosyjskiej ukazał się w Nowej Polszy 12/2013 Link:

https://novpol.org/ru/HyZWSdGPoW/KRASNOYaRSK-ZERO

Całość recenzji w języku polskim znajduje się w książce „Mozaika Europy Wschodniej”

http://marszalek.com.pl/sklep/pl/historia/3273-mozaika-europy-wschodniej-wybor-esejow-i-recenzji.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.