Eugeniusz Sobol: książka Jarosław Iwaszkiewicz i literatura rosyjska

Wydawnictwo Adam Marszałek opublikowało książkę Eugeniusza Sobola „Jarosław Iwaszkiewicz i literatura rosyjska”. W trakcie wyjazdów zagranicznych autor zgromadził materiały opisujące recepcję twórczości tego pisarza w Rosji i na Ukrainie, z czego wyłoniła się koncepcja tej pracy. Autor prześledził występowanie obrazów i motywów z liryki Aleksandra Błoka w prozie i poezji Iwaszkiewicza, a także przeprowadził interpretację różnych aspektów mitu włoskiego u tych poetów. Interpretując opowiadanie „Anna Grazzi” Iwaszkiewicza badacz odwołał się do filozofii rosyjskiej. W rozdziale Lew Tołstoj w twórczości Jarosława Iwaszkiewicza porównał sytuację rodzinną Tołstoja i Tadeusza Zamoyłły z „Pasji błędomierskich”, uwzględniając także biografię samego Iwaszkiewicza. Zakończeniem książki jest tekst poświęcony wybranym wątkom z „Dzienników” pisarza.

Eugeniusz Sobol – urodził się w 1971 r. w Kijowie. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Doktor nauk humanistycznych. W 2012 roku w wydawnictwie „Forma” ukazał się jego zbiór opowiadań Killer. Artykuły i recenzje książek o literaturze, historii oraz sprawach wschodnich publikuje w „Nowych Książkach”, „Nowej Europie Wschodniej”, „Nowej Polszy”, „Odrze”, „Twórczości”, „Blizie”. Stypendysta Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej przy Ministerstwie Edukacji Narodowej, stypendysta Miasta Gdańska (2012), stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego (2014).

Za najciekawszy w rozprawie uważam rozdział Jarosław Iwaszkiewicz i rosyjski symbolizm: Aleksander Błok i Włodzimierz Sołowjow, zawierający i szeroko zarysowane tło ideowe i przybliżenia, w których autor interpretuje poszczególne fragmenty utworów.

Fragment recenzji prof. Piotra Mitznera

Doceniam interpretacyjne mistrzostwo Eugeniusza Sobola, wysoko oceniam walory językowe jego książki, którą czyta się nie tylko z zainteresowaniem, ale także z przyjemnością. Książka jest znakomita, stanowi bardzo ważny wkład nie tylko w iwaszkiewiczologię, ale również w refleksję nad relacjami polsko-rosyjskimi, nad obecnością Rosji i jej twórców w literaturze polskiej.

Fragment recenzji prof. Tadeusza Sucharskiego

Książkę można nabyć w promocyjnej cenie w księgarni internetowej Wydawnictwa Adam Marszałek pod tym linkiem:

http://marszalek.com.pl/sklep/pl/literaturoznawstwo/2954-jaroslaw-iwaszkiewicz-i-literatura-rosyjska.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.