Wieczór autorski Jacka Dehnela

26 kwietnia 2017 w Domu Ukraińskim w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) odbędzie się wieczór autorski Jacka Dehnela. Prowadzenie: Justyna Sobolewska.

Jacek Dehnel to autor szczególnie ceniony i lubiany w Ukrainie. Jego powieści „Lala” i „Saturn” już zostały przełożone na język ukraiński, a w najbliższym czasie w Kijowie i Charkowie odbędą się promocje „Matki Makryny”, przełożoną przez Andrija Bondara. Ukraińska tematyka i wątki wschodnie przewijają się przez całą twórczość Dehnela. O wrażeniach pisarza z podróży do Kijowa oraz o fenomenie recepcji jego pisarstwa w Ukrainie porozmawia z autorem Justyna Sobolewska.

Jacek Dehnel (ur. 1980) – w 2007 został laureatem Paszportu Polityki w kategorii literatura. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Angelus – w 2007 za „Lalę”, w 2012 za „Saturna”. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike – w 2009 za „Balzakiana”, w 2010 za „Ekran kontrolny” (finał nagrody), w 2012 za „Saturna”, a w 2015 za „Matkę Makrynę” (finał nagrody). W 2014 nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za „Języki obce”. Odznaczony brązowym „Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest członkiem Rady Programowej Galerii Zachęta, felietonistą portalu Wirtualna Polska i tygodnika „Polityka”.

Justyna Sobolewska (ur. 1972) – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika Polityka. Ukończyła Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Jest współautorką książki „Jestem mamą” (2004) i antologii opowiadań „Projekt mężczyzna” (2009). Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej”Angelus” i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Współpracuje z TVP Kultura. W 2012 roku ukazała się wydawnictwie Polityki jej „Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam”. Autorka wywiadów z ukraińskimi pisarzami oraz recenzji ukraińskich książek.

Projekt finansuje m. st. Warszawa

*Spotkanie odbędzie się w ramach projektu projekt „Nasz Wybór – Zasoby informacyjne dla imigrantów z Ukrainy IV” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wkład Unii Europejskiej „Bezpieczna przystań”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.